Kedy je najvýhodnejšie predať staré auto a kúpiť nové (a prečo)

Autor: SlovaKiaAuto.sk | 21.9.2016 o 9:51 | (upravené 20.10.2016 o 9:48) Karma článku: 8,48 | Prečítané:  4050x

Ak uvažujete o výmene svojho staršieho auta za nové, je dobré vedieť, kedy nastáva zlomový moment, keď jazdené vozidlo začne výrazne strácať na hodnote a čo všetko na jeho hodnotu vplýva.

Aby ste maximalizovali odkupnú cenu, zvážte nie len kedy, ale aj komu auto ponúknuť na odkúpenie.

Zvykne sa hovoriť, že vo chvíli, keď s novým vozidlom opúšťate predajňu, stratilo  už 10 % z ceny. Od tohto momentu každé auto začína strácať svoju trhovú hodnotu. Tento vývoj by sa dal zobraziť krivkou, ktorá pozvoľne klesá, ale v určitom momente začne byť pokles ešte výraznejší. Tesne predtým, než sa tak stane, je ten správny čas, kedy je dobré sa zbaviť auta a za získané peniaze kúpiť nové.

CEZ KOHO PREDAŤ

Ešte pred tým, ako prejdeme k tomu, kedy je najvýhodnejšie auto predať, je nevyhnutné spomenúť, že výber predajcu áut a jeho obchodné praktiky dokážu výrazne hýbať s odkupnou cenou - najmä smerom dolu. Na slovenskom trhu sú neslávne známe mená sietí bazárov, ktoré dokonale zvládnutou psychológiou odkupovania (alebo skôr manipuláciou zákazníka dokážu maximalizovať svoj zisk - a to výrazne v neprospech predávajúceho.

Preto odporúčame obrátiť sa na firmy, ktorým záleží na dobrom mene, lebo je súčasťou ich obchodnej stratégie, pretože okrem ojazdených áut predávajú aj nové vozidlá a tak im záleží na budovaní dlhodobého dobrého vzťahu so svojimi zákazníkmi. Taktiež nesú zodpovednosť voči značke, ktorú zastupujú. Spravidla majú stabilných zamestnancov, ktorých tam nájdete dnes, za mesiac a často aj po rokoch.

FAKTORY OVPLYVŇUJÚCE HODNOTU JAZDENÉHO VOZIDLA

Pozrime sa, čo sú hlavné faktory vplývajúce na hodnotu jazdeného auta:

 • technický stav: vek, počet najazdených km, opotrebovanie a ďalšie obvyklé parametre
 • záruka
 • popularita značky

TECHNICKÝ STAV VOZIDLA

Každý vie, že technické faktory, ako najazdené kilometre, vek alebo typ pohonu sú dôležité, avšak sú tu aj ďalšie, na ktoré nákupca auta pri stanovení odkupnej ceny prihliada:

 • spôsob prevádzky – či ide o súkromné vozidlo alebo vyťažené služobné vozidlo
 • prípadné poškodenia vozidla (opravené alebo nie),
 • aktuálna doplnková výbava vozidla (ako sezónne pneumatiky, typ diskov, nosiče a pod.)
 • pravidelné záznamy o servisných prehliadkach atď.

Keďže zo zákona musí bazár pri ďalšom odpredaji tohto vozidla poskytnúť novému majiteľovi záruku v trvaní 1 roka na tzv. skryté závady, existuje na strane nákupcu isté riziko. Táto záruka sa vzťahuje iba na zatajené vady, o ktorých nákupca vedel, ale neinformoval o nich kupujúceho. A to, že to tak bolo, musí pri reklamácii nový majiteľ dokázať.

ZÁRUKA – VEĽKÁ VÝHODA PRE VŠETKY STRANY OBCHODU

Veľkou výhodou pre všetky strany (pre predávajúceho, bazár i nového majiteľa) je, ak je vozidlo ešte v záruke poskytovanej pri predaji nového vozidla. Väčšina značiek poskytuje bežne v cene nového vozidla dvoj- alebo trojročnú záruku. Veľkou výhodou značky KIA je, že poskytuje záruku až 7 rokov.

Príklad: ak si kupujte 3-ročnú jazdenú Kiu, bude sa na toto auto vzťahovať záruka ešte ďalšie 4 roky. Tento fakt má pozitívny vplyv na cenu aj pri predaji vozidla nakoľko predstavuje menšie riziko pre všetky strany obchodu.

__________________

Chcete výhodne predať svoje auto a získať odkupný bonus 500 €? Nechajte si ho ohodnotiť v priebehu 30 minút počas našej akcie: Pre tých, ktorí potrebujú najprv predať, potom kúpiť.

__________________

Z ČOHO VYCHÁDZA NÁVRH CENY PRI ODKÚPENÍ VOZIDLA?

Predajcovia jazdených áut vychádzajú pri stanovení ceny jazdeného vozidla:

 • priemernej ceny danej značky a daného modelu na trhu (pomáha im pri tom šikovný softvér, ktorý kontroluje ceny vozidiel na všetkých internetových portáloch a pozná aj pôvodnú nákupnú cenu vozidla),
 • zo zhodnotenia technického stavu vozidla
 • ale aj z obľúbenosti modelu na trhu. Je zrejmé, že obľúbené značky sa predávajú ľahšie ako napr. zriedkavé alebo luxusné. Predajca berie do úvahy aj tento fakt a preto býva návrh ceny pri obľúbenej značke vyšší ako je tabuľková hodnota.

SPRÁVNY MOMENT PRICHÁDZA PO 3 AŽ 4 ROKOCH

Práve v uvedenom časovom úseku sa začínajú zbiehať viaceré dôležité udalosti v živote vášho auta:

 • končí sa životnosť niektorých dôležitých dielov a bude ich treba meniť za nové
 • pri autách so 7-ročnou zárukou je to približný stred a ostáva ešte dostatočne dlhý čas trvania záruky aj pre nového majiteľa. Autá s kratšou zárukou sú v nevýhode, pretože po roku nebude ešte nikto svoje relatívne nové auto predávať. Dlhšia záruka je výhodou tak pri užívaní auta, ako aj pri jeho predaji.

VYBERETE SI Z VOZIDIEL SO 7-ROČNOU ZÁRUKOU

 • väčšina pôžičiek a úverov sa berie na 36 - 48 mesiacov, auto býva v tomto období splatené a po troch až štyroch rokoch sa končí vo firmách aj doba účtovného odpisovania vozidla.

Je to obdobie, keď končí väčšina dôvodov, ktoré by skomplikovali predaj a zároveň aj vhodná doba, keď je opäť možné začať celý cyklus odznova s novým autom.

STARÉ AUTO ZA NOVÉ ZA 1 DEŇ

V autorizovanom servise ako je náš vám auto ohodnotíme do 24 hodín, pošleme návrh odkupnej ceny a po krátkej servisnej obhliadke cenu definitívne potvrdíme. Ešte v ten deň vám pošleme peniaze na účet. Najvýhodnejšie je spojiť odpredaj vozidla s kúpou nového, pretože tak získate výkupný bonus i cenové zvýhodnenie na nové vozidlo súčasne. Počas vybavovania výkupných formalít si môžete vyhliadnuť a vyskúšať nové vozidlo a z peňazí za staré auto splatiť akontáciu na nové. Bez preháňania, ide to naozaj takto rýchlo.

Vozidlo, ktoré si chcete otestovať odporúčame vopred rezervovať, aby bolo s istotou k dispozícii cez formulár skúšobná jazda.

Navštívte nás na Panónskej ceste 30 v Bratislave (Autorizovaný díler vozidiel značky KIA - SlovaKIAauto). Ak auto, ktoré chcete predať nie je Kia, na veci to nič nemení.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Ďalší úder pre Rusov. Prišli takmer o všetky hviezdy a znovu hovoria o bojkote

Medzinárodný olympijský výbor vydal zoznam ruských športovcov, ktorí môžu štartovať v Pjongčangu.

DOMOV

Znalca odsúdili za platinové sitká na desať rokov

Druhého obžalovaného Juraja Lettricha súd oslobodil.

KOMENTÁRE

Urazili ste môjho priateľa, pán premiér

Viem, nemenovali ste ho. Ale označili ste ho jeho náboženským vyznaním.


Už ste čítali?