Ako zachrániť a pritom ostať chránený - prvá pomoc pri autonehode

Autor: SlovaKiaAuto.sk | 30.11.2016 o 9:01 | Karma článku: 2,68 | Prečítané:  707x

Nebojte sa konať. Aj nedokonalá prvá pomoc je lepšia, ako žiadna. Vaša misia pre záchranu životov začína ešte skôr, než vystúpite z auta.

Je krásne slnečné popoludnie, vraciate sa domov z práce. Už sa vidíte pri svojich blízkych. Na trase, ktorú poznáte spamäti, strácate koncentráciu, netušiac, čo vás čaká za najbližšou zákrutou: dva vraky áut, na ceste porozbíjané sklo a kusy plechov. Ste prvý na mieste nešťastia a životy ľudí, ktorí sa stali obeťami nehody, sú vo vašich rukách.

Aj nedokonalá prvá pomoc je lepšia, ako žiadna

V tejto adrenalínovej situácii si treba zachovať chladnú hlavu:

 • Najskôr zastavte auto tak, aby neobmedzovalo prichádzajúce záchranné zložky.
 • Použite všetky bezpečnostné prvky povinnej výbavy (vesta, výstražný trojuholník...),
 • zistite potrebné informácie a oznámte ich operátorovi na číslo 112, nechajte sa ním viesť.
 • Skontrolujte postihnutým základné životné funkcie – vedomie, dýchanie a krvný obeh.

Nebojte sa konať. Aj nedokonalá prvá pomoc je lepšia, ako žiadna.

Nie je čas váhať - musíte byť pripravený

Kurz prvej pomoci v autoškole absolvoval každý vodič. Po osemhodinovom školení by ste mali byť schopný správne sa zachovať v krízovej situácii, akou je dopravná nehoda. Každý vodič je zo zákona povinný poskytnúť prvú pomoc. Tým sa rozumie minimálne privolať odbornú pomoc. Ak však človek chce, má na to, aby zvládol aj čosi viac. 

Telefonátom na číslo 112 aktivujete všetky zložky integrovaného záchranného systému - záchranárov, hasičov a políciu.

 

Po dorazení na miesto nehody treba najskôr získať informácie, ktoré bude operátor vyžadovať. Kvôli nim musíte zo svojho auta.

 • Nerobte tak bez reflexnej vesty (v poslednom období sa množia prípady zrazených „nevidených“ záchrancov). Buďte videný! Použite kvôli tomu všetko, čo máte k dispozícii:
 • výstražnú funkciu blinkrov v aute,
 • trojuholník a spomínanú reflexnú vestu.
 • Súčasťou bezpečnosti je tiež vytiahnutie kľúča zo zapaľovania havarovaných áut a ďalšie potrebné kroky, predchádzajúce vznik požiaru.

Otázky operátora

 • Operátorovi sa najskôr snažte čo najpresnejšie opísať miesto, kde sa nachádzate.
 • Ďalej sa vás bude pýtať na počet postihnutých ľudí a ich základný stav. Komunikujú? Kričia? Plačú? Hýbu sa? Alebo sú ticho a bez pohybu?
 • Prirodzeným inštinktom laika je starať sa o kričiacich a nariekajúcich. Ale: Ten, kto má silu kričať a nariekať od bolesti, väčšinou má dosť síl aj vydržať do príchodu záchranárov. Obyčajne na to býva horšie ten, ktorý nereaguje a nehýbe sa. Ak navyše nedýcha, teda nejaví známky života, a ak s tým okamžite niečo neurobíte, zomrie (ak, prirodzene, už nie je neskoro).

Poistná udalosť: zjednodušte si cestu od nehody k opravenému autu

Základný manéver - uvoľnenie dýchacích ciest, záklon hlavy - zvládnete

Ak teda nedýcha, vytiahnite ho von a začnite s resuscitáciou.

 • Štandardným postupom je 30 stlačení hrudníka a dva záchranné vdychy - ak si na záchranné vdychy netrúfate kvôli vlastnej bezpečnosti (možno u neznámych ľudí neviete odhadnúť prípadné prenosné ochorenie), na udržanie krvného obehu môže postačiť aj permanentné stláčanie hrudníka s frekvenciou cca 100 stlačení za minútu do príchodu odborníkov.
 • Samozrejme, pokiaľ osoba aj krváca, treba to tlakom v rane (rukou, obväzom, tričkom) zastaviť alebo minimálne spomaliť. V prípade ľahších poranení postihnutého upokojíte, keď ho prikryjete teplou bundou či termofóliou, ktorú máte v povinnej výbave autolekárničky (bránite tak aj rozvoju šoku). Vy to dokážete!

Záchranárov po ich príchode informujte o vašej prvej pomoci. Ak vás požiadajú o asistenciu, nebráňte sa. Nehanbite sa zopakovať si svoje vedomosti o prvej pomoci, a hovorte o nich, aby raz šofér, ktorý sa stane svedkom vašej nehody, vedel pomôcť.

Spoločnosť Slovakia Auto vám želá veľa šťastných kilometrov bez nutnosti použiť prvú pomoc. Ak by sa vám taká situácia predsa raz pritrafila, prajeme vám, aby ste ju úspešne zvládli.

Mohlo by vás zaujímať: Ako fungujú zimné pneumatiky a čo ďalšie vplýva na bezpečnosť jazdy v zime

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Ľudia si môžu dovoliť dospieť neskôr, dvadsaťpäť rokov je nových osemnásť

Vedci naznačujú, že ľudia dnes dospievajú pomalšie.

Čo je nové na SME

Ftáčnik, Frešo, Droba a Kusý. Kandidáti na župana budú odpovedať na vaše otázky

SMEnaživo: Príďte diskutovať s kandidátmi na bratislavského župana.


Už ste čítali?