Inovatívna 8-stupňová prevodovka Kia pre predný náhon - nižšia spotreba, vyššia dynamika

Autor: SlovaKiaAuto.sk | 11.1.2017 o 17:35 | Karma článku: 1,74 | Prečítané:  327x

Nová prevodovka Kia 8AT pre predný pohon pochádza z vlastnej vývojovej dielne a jej konštrukcia dosahuje vysokú úroveň mechanickej účinnosti a hladkého radenia. Vo výsledku to znamená nižšiu spotrebu a vyššiu dynamiku jazdy.

K prednostiam prevodovky patria kompaktné rozmery a nízka hmotnosť. Nová prevodovka zaberá, napriek vyššiemu počtu stupňov, rovnaký priestor ako konvenčná 6-stupňová automatická prevodovka a je dokonca o 3,5 kg ľahšia.

Konštruktéri značky Kia už majú skúsenosti s vývojom 8-stupňovej prevodovky pre vozidlá s pohonom zadných kolies, ktorá je uložená pozdĺžne a prenáša hnaciu silu na zadnú nápravu. Realizácia rovnakého počtu prevodových stupňov v modeloch s pohonom predných kolies je neuveriteľne náročná, a to najmä kvôli obmedzenému priestoru a nutnosti uložiť prevodovku naprieč. Prevodovka sa tak musí podeliť o priestor pod kapotou s motorom, zavesením kolies a prídavnými agregátmi.

Inteligentné usporiadanie a 143 nových technických riešení s patentovou ochranou

Od roku 2012, kedy odštartoval vývojový program tejto novátorsky pojatej prevodovky, si nechal výrobca Kia Motors patentovať 143 nových technických riešení. Tie zaručujú vysokú úroveň výkonu a hospodárnosti pri zachovaní kompaktnej konštrukcie. Nová prevodovka umožňuje plynulejšiu akceleráciu z nuly, ako aj hospodárnejšiu prevádzku, nižšiu hlučnosť a vibrácie. Pritom intenzívnejšie zrýchlenie vo vyšších rýchlostiach, v porovnaní s automatickou prevodovkou s nižším počtom prevodových stupňov.

ývojári v záujme zvýšenia efektívnosti fungovania prevodovky výrazne zredukovali rozmery olejového čerpadla (ktoré je hlavnou príčinou energetických strát v automatickej prevodovke) a zjednodušili štruktúru ventilového systému. Prevodovka Kia 8AT sa tak môže pochváliť najmenším olejovým čerpadlom spomedzi všetkých sériovo vyrábaných prevodoviek vo svojej triede, ako aj schopnosťou efektívnejšie hospodáriť s hydraulickým olejom, ktorý je vždy rovnomerne rozvádzaný do príslušných systémov prevodovky.

Zníženie spotreby, hlučnosti a vibrácií, vyššia dynamika

V najnovšej verzii sa do konštrukcie automatickej prevodovky integroval aj priamo ovládaný ventilový systém, čo umožňuje priame elektromagnetické ovládanie spojky. Kia tak mohla znížiť počet ovládacích ventilov z 20 na 12, čo vďaka priamejšiemu mechanickému spojeniu s motorom prinieslo zrýchlenie radenia a súčasne i kompaktnejšiu konštrukciu.

Pridaním jednej spojky a ďalších komponentov v porovnaní so súčasnou prevodovkou Kia 6AT sa zväčšil rozsah medzi najvyšším a najnižším prevodovým stupňom v novej prevodovke o 34 % v porovnaní s 6AT. Výsledkom je nižšia spotreba paliva, zníženie hlučnosti a vibrácií, pri zaradených vyšších prevodových stupňoch aj rýchlejšia akcelerácia a tým pádom dynamickejšia jazda v stúpaní do kopca pri zaradených nižších prevodových stupňoch.

Moderné dvojspojkové 6-stupňové a 7-stupňové prevodovky fungujú v nových modeloch Kia, ako sú napríklad Kia Optimahybrid Kia Niro alebo nová Kia Sportage.

article_photo

 

 

 

Prevodovka oslávi premiéru v úplne novom modeli Kia Cadenza 2017

Nová 8-stupňová automatická prevodovka zažije svoju svetovú premiéru v modeli Kia Cadenza. Model sa začne predávať na vybraných globálnych trhoch koncom tohto roka. Prevodovka bude štandardnou výbavou pre verzie modelu Kia Cadenza, s motorom V6 GDI s objemom 3,3 litra.

 

V budúcnosti nájde nová 8-stupňová automatická prevodovka uplatnenie v ďalších stredne veľkých a väčších modelov s pohonom predných kolies a zároveň sa stane odrazovou platformou pre vývoj budúcich vyspelých prevodoviek značky Kia.

Zdroj: kia.com

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Křetínský: Desím sa, aby napätie v koalícii neohrozilo Slovensko

Prevážil podľa mňa konsenzus, že problematika je natoľko zložitá, že politická reprezentácia nie je schopná objektívne vyhodnotiť, čo by sa jednotlivým klientom stalo.

PLUS

Nespávajú, aby mohli prekladať titulky. Zadarmo a za pár hodín

I love you, povie filmová postava a v titulkoch sa objaví: Ja láska vy.

DOMOV

Bývalý minister práce Mihál odchádza z SaS, pre postoje Sulíka

Mihál nesúhlasí s postojmi Sulíka.


Už ste čítali?