Povinná výbava - čo už do nej nepatrí a naopak, čo si ešte dokúpiť

Autor: SlovaKiaAuto.sk | 20.5.2017 o 16:45 | Karma článku: 2,69 | Prečítané:  856x

Viete, čo má povinná výbava vozidla obsahovať a čo z nej oproti minulosti vypadlo? Okrem povinnej výbavy je tu ešte pár ďalších vecí, ktoré vám môžu dobre poslúžiť. Je dobré si ich zadovážiť už pri kúpe auta.

Kúpa doplnkov priamo u predajcu vozidla vám zaručí kompatibilitu i bezproblémovú prevádzku.

Ak ste si práve kúpili nového štvorkolesového krásavca, máte z neho určite radosť. Tú však môžete znásobiť tým, že si ho vybavíte praktickými doplnkami, ktoré vám jazdu spríjemnia a stanú sa neoceniteľnými pomocníkmi.

Nemáme na mysli práve nejaké tie gýčové zbytočnosti a „zaručene potrebné“ nepotrebnosti. V zásade platí, že vaše auto by malo byť doplnené vecami, ktoré pri jeho kúpe nedostanete.

Povinná výbava

Prvou vecou, ktorú je potrebné si zadovážiť je povinná výbava, bez ktorej je prevádzka motorového vozidlá na cestných komunikáciách nemysliteľná a jazdou bez takejto výbavy porušujete zákon č. 725 z roku 2004, presnejšie paragraf 21, odsek 1 písmeno d. Pri kúpe vozidla v Slovakia Auto vám odborní predajcovia radi poradia s potrebným vybavením vášho vozidla povinnou výbavou.

Nezaškodí si zopakovať, čo do nej patrí, v opačnom prípade niekedy býva neskoro:

  • Homologizovaný prenosný výstražný trojuholník, ktorý je potrebné umiestniť počas núdzového státia vyvolanej chybou vozidla alebo pri dopravnej nehode.
  • Reflexný odev, ktorý musí byť uložený v interiéri vozidla tak, aby bol dosiahnuteľný zo sedadla vodiča. Zákon pripúšťa tri reflexné farby vesty - žltú, oranžovú i červenú. Podmienkou sú ich výrazné reflexné prvky.
  • Náhradné koleso (rezerva) musí byť vždy dofúkané na predpísanú hodnotu. Rezervu nemusia mať osobné vozidlá, ktoré majú tzv. dojazdovú pneumatiku alebo sadu na opravu defektu.
  • Lekárnička, ktorá musí spĺňať svojím vybavením vyhlášku MZ SR č. 143 z roku 2009, ktorá slúži na poskytnutie dočasnej prvej pomoci pred príchodom lekára, a jej predpísaný obsah musí byť v expiračnej dobe.
  • Správa o nehode – ide o formulár, ktorý musí mať každý vodič v aute a vypĺňajú ho účastníci dopravnej nehody, ku ktorej nie je nutné volať políciu.

Čo už do povinnej výbavy nepatrí

Oproti minulosti z povinnej výbavy vypadlo niekoľko prvkov ako napríklad sada žiaroviek. Dnešné moderné vozidlá v podstate ani neumožňujú výmenu žiarovky bez pomoci servisného pracoviska. Ak ste si nie istí, oslovte odborníkov v Slovakia Auto. Takisto v osobnom vozidle nemusí byť hasiaci prístroj. Ten však odporúčame dokúpiť. Nikdy neviete, kedy sa zíde vám alebo inému účastníkovi cestnej premávky. To isté platí aj o snehových reťaziach. Ani najkvalitnejšie zimné pneumatiky často nedokážu zvládnuť väčšie množstvo snehu a ľadu na vozovke. Oba tieto doplnky nie sú finančne náročné a nezaberajú veľa miesta. Určite však patria medzi praktických pomocníkov.

Tip: Auto na leasing: mimoriadne nízka mesačná splátka a možnosť voľby každé 3 roky

Nepovinné doplnky, ktoré oceníte

Ak v aute nemáte navigáciu, je dobré si ju dokúpiť. Praktické riešenie je mať ju v mobile, ku ktorému budete potrebovať kvalitný držiak šitý na mieru vašej palubnej dosky. Tu vám určite dobre poradia v autorizovanom servise. Je to veľmi spoľahlivý pomocník najmä v cudzom meste.

Tip: Existujú držiaky, ktoré upevníte skoro všade a nakoľko sú tvarovateľné,  môžete im zveriť takmer hocičo.

Z doplnkovej výbavy pre krízové situácie vám odporúčame mať v aute lano, ktoré už takisto nie je súčasťou povinnej výbavy. V prípade vybitej baterky sa zídu prepájacie káble. Aby ste na všetko dobre videli, dokúpte aj malú LED baterku na svietenie.

Pozor napríklad na gumové rohožky, ktoré nie sú prispôsobené na rozmery vášho auta,  aby vám ako vodičovi neprekážali. Oneskorená reakcia pri brzdení môže mať fatálne následky.

Podložky pod nohy v rôznych prevedeniach, strihané na mieru ku každému modelu nájdete v našom servisnom centre.

Podľa prieskumu uskutočnenom v britských motoristických médiách až 58 percent Britov využíva voľný čas na údržbu, čistenie a vylepšovanie svojho miláčika. Na Slovensku bude možno percento o niečo nižšie, ale aj my máme svoje autíčka radi.  Pri kúpe autokozmetiky sa takisto radšej obráťte na odborníkov. Niektoré chemické prostriedky môžu poškodiť lak či gumové i plastové časti vozidla. Aj tu platí, že dobrá rada je nad zlato.

Zíde sa kamera

V poslednom období je veľmi praktickým doplnkom zabudovaná kamera v aute. Na preplnených cestách sa čoraz častejšie stávame svedkami rôznych kolíznych situácií. Agresívna jazda niektorých vodičov vedie k nehodám a s určením vinníka môže byť problém. Kvalitná kamera zaznamenáva priebeh jazdy a v prípade nehody, poškodenia alebo vykradnutia auta na parkovisku vám záznam z nej poslúži pri hľadaní vinníka.

Povinná výbava je teda len začiatok. Ďalšie tipy na štýlové doplnky nájdete v našom článku:

KIA ZÍSKALA OCENENIE “ZA NAJVÝRAZNEJŠIU ZMENU DIZAJNU” – ZVÝRAZNITE TO DOPLNKAMI

Stále platí: Vždy si nechajte poradiť! Profesionálni predavači a odborníci v Slovakia Auto vám vždy radi a profesionálne vyjdú v ústrety.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Viac stíhačiek ako my kúpili z okolitých krajín len Poliaci

Náklady na letovú hodinu majú americké F-16 rádovo vyššie ako gripeny.

ŽENA

Kúpete sa s deťmi a chodíte pred nimi nahí? Čo znamená nahota doma

Dokedy je v poriadku kúpať sa s deťmi?

Autorská strana Beaty Balogovej

Trump sa hrá so svetom ako rozmaznané dieťa

Je to najveľkolepejšia telenovela akú Biely Dom doteraz vysielal.


Už ste čítali?